Mentoring i coaching - na co powinni postawić młodzi przedsiębiorcy?

* wywiad powstał 19.09.2016 w ramach współpracy z AIP w Opolu

Na zachodzie, w wielu rozwiniętych krajach obydwie metody pracy są bardzo popularne. Badania ICF Global[1] przeprowadzone w 2012 roku pokazują, że po wsparcie coachów najchętniej sięgają kraje Ameryki Północnej oraz Europy Zachodniej. W Polsce nadal uczymy się korzystać z wiedzy i doświadczenia Coachów i Mentorów. Na pewno pomocny jest fakt, że od zeszłego roku Minister Pracy i Polityki Społecznej wpisał do listy zawodów zawód Coacha i Mentora, co pozytywnie wpływa na postrzeganie roli profesjonalistów w procesie wsparcia. Dzisiaj do rozmowy zaprosiłam młodego przedsiębiorcę, który skorzystał z usług Coacha i Mentora w AIP w Opolu.
 
Pawle dziękuję Ci bardzo, że znalazłeś czas na rozmowę ze mną o ważności spotkań z Coachem w budowaniu własnego biznesu. Powiedz na początek kim jesteś i co robisz?
Nazywam się Paweł Nowik, jestem nauczycielem angielskiego, właścicielem Start Up’u „Schwa” w AIP w Opolu przy WSB w Opolu, jestem również absolwentem filologii angielskiej, ale też studentem studiów managerskich na WSB w Opolu.
 
Co Cię skłoniło do założenia Start Up’u?
Zaczęło się od tego, że prowadziłem indywidualne zajęcia języka angielskiego w szkole językowej w której pracowałem i pewnego dnia zaproponowano mi poprowadzenie zajęć przez Skype, ponieważ nie byłem dostępny w kraju (przebywałem wtedy na Erazmusie w Czechach). Po skończeniu pracy w tej szkole, miałem dużo zapytań od znajomych osób, które uczyłem, czy też mógłbym ich uczyć. Żeby tego typu działalność była zgodna z literą prawa, postanowiłem skorzystać z oferty AIP w Opolu i założyć swój pierwszy Start Up. Dzięki temu mogłem zacząć się rozliczać poprzez f-ry z klientami biznesowymi oraz zbierać rekomendacje od moich uczniów, a przy tym budować swoje profesjonalne portfolio. Poza tym mam swoją metodę nauczania i dzięki temu, że założyłem Start Up mogę przekazywać moją „wizję” nauczania swoim nauczycielom, czyli budować swoją markę na rynku. Kolejną korzyścią jest to, że oprócz nauczania języka, równolegle mogę zajmować się tłumaczeniami i mogę korzystać z podwykonawców.
 
 
Jakbyś miał wymienić 3 główne korzyści z założenia StartUp’a?
Po pierwsze: mam możliwość szybkiego rozwoju przy relatywnie małych kosztach finansowych i mniejszej odpowiedzialności niż przy prowadzeniu prawdziwej działalności gospodarczej.
Po drugie: daje mi to możliwość reklamowania swoich usług, swojej metody nauczania.
Po trzecie: dużą zaletą jest to, że AIP w Opolu zapewnia dział prawny, dział marketingowy, dział księgowy, Mentorów i Coachów wspierających rozwój biznesu.
 
No właśnie. Skorzystałeś z pakietu spotkań z Coachem. Co zdecydowało o tej decyzji?
Wiedzę na temat coachingu miałem z literatury oraz artykułów w Internecie , ale nie byłem do tej metody pracy przekonany, nie miałem też potrzeby korzystania z coachingu wcześniej. Natomiast kiedy zauważyłem, że mam problem z zarządzaniem czasem i nie wiedziałem jak zacząć funkcjonować zawodowo inaczej niż 12 h na dobę 7 dni w tygodniu, oraz jak zacząć rozwijać strategię marketingową swojej firmy, to zdecydowałem się napisać do Ciebie. Twoje BIO mnie przekonało, bo jesteś coachem akredytowanym, posiadającym odpowiednie umiejętności i kompetencje.
 
Pawle to powiedz, czym dla ciebie jest coaching? Jak go rozumiesz?
Dla mnie coaching to rozmowa z coachem, gdzie coach zadaje pytania, których sami nie chcemy sobie z jakiś względów zadać, których nie zauważamy i dzięki temu sami dochodzimy do tego co jest dla Nas ważne i dlaczego jest ważne. Po każdej sesji z Tobą wychodziłem z takim światełkiem w tunelu, że wiem co zrobię i że o tym wcześniej nie pomyślałem. Po pierwszej sesji z Tobą zauważyłem, że wystarczy zmienić parę drobnych rzeczy, by przestać pracować do 12 h i zredukować pracę do 4-5 godzin dziennie przy zwiększeniu zarobku, co jest moim zdaniem olbrzymim sukcesem.
 
Podsumowując: Co dały Ci sesje coachingowe ze mną? Co z Nich wyniosłeś dla siebie?
Zrozumiałem, że powinienem bardziej cenić swój czas. Dzięki sesji z Tobą zrezygnowałem z jednej pracy. Zwróciłem uwagę na efektywność swoich działań, czyli zmieniłem sposób realizacji zadań tak, by nie rozciągać ich w czasie. Coaching z Tobą pomógł mi spojrzeć na swoją pracę z innej strony, dzięki czemu mogłem oprócz dotychczasowej pracy, przygotowywać też inne ważne dla mnie sprawy – np. marketingowe. Poza tym oświeciło mnie, gdy zadałaś mi parę głębokich pytań nawet czasem dość osobistych, poczułem, że ta sfera też jest dla mnie ważne. Mimo, że był to coaching biznesowy, to dotykał również w dużej części sferę osobistą: moje wartości, moje role.
 
Gdybyś miał dzisiaj zarekomendować spotkania z Coachem osobie posiadającej START Up, to co byś powiedział?
Na początek, że warto spróbować, bo nic nie ryzykujesz, a możesz spojrzeć na siebie z innej strony. Po drugie spotkanie z osobą z doświadczeniem i odpowiednimi kompetencjami zawsze dużo wnosi, tym bardziej, że jesteśmy na początku swojej drogi zawodowej.
 
-------------------------------------------------------------------
Wywiad prowadziła: Dorota Trzmielewska, Coach AIP w Opolu, Coach Akredytowany przez ICF[1], Certyfikowany Trener FRIS[2], Turysta
 
Wspieram młodych przedsiębiorców. Efektywnie podnoszę skuteczność działań. Z klientami pracuję nad: pewnością siebie, kompetencjami zawodowymi, przygotowaniem do roli zawodowej, rozwojem własnej działalności, rozwojem ścieżki kariery.
 
 
Posiadam doświadczenie w pracy w takimi klientami jak: AUXILIA S.A., SULDUS Sp. z o.o., Intersilesia MC Bride Polska Sp. z o.o., Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, TANGENT Joanna Gurazdowska, Core Trening , BiG Biuro Rachunkowe, EFEKT Kataryna Bieńkowska, FITKEY Klucz do Zdrowia, GAMBI Dagmara Gałecka, SCHWA – inteligentne nauczanie języków, IT-AGENT, Bądź Zdrów Weronika Szymlak,
 
o mnie:
 
 
[1] ICF – International Coach Federation, ogólnoświatowa organizacja coachingowa reprezentująca środowisko profesjonalnych coachów. ICF zostało założone w 1995 roku, obecnie liczy ponad 25 000 członków zrzeszonych w ponad 100 krajach. Na świecie funkcjonuje już 20 lat. W Polsce - 10 lat, a w Opolu - 3 lata.
[2] FRIS – FAKTY-RELACJE-IDEE-STRUKTURY - nowe, proste, praktyczne, polskie narzędzie rozwojowe, które trafnie określa i opisuje Twój naturalny sposób myślenia oraz działania. Pokazuje, jak najlepiej wykorzystać naturalne predyspozycje – w pracy, w relacjach, w rozwoju osobistym.