Przedsiębiorczość też jest kobietą.

* wywiad z z 17.10.2017 w ramach współpracy z AIP w Opolu

 
Przedsiębiorczość też jest kobietą, czyli o tym, jak stać się przedsiębiorczą kobietą w męskim świecie.
 
Czy wiesz, że aż 126 mln kobiet na świecie (w 67 krajach) rozpoczyna co roku prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Kolejne 98 mln kobiet, to właścicielki dojrzałych przedsiębiorstw, które realizują własne ambicje i marzenia oraz tworzą miejsca pracy – 13 mln z nich planuje zatrudnić kolejne sześć osób w ciągu kolejnych pięciu lat.
 

Pewnie zastanawiasz się jak sobie radzą kobiety w województwie opolskim?

Dziś do kolejnego wywiadu zaprosiłam Dagmarę Gałecką, właścicielkę firmy G-ambi, która wspiera w rozwoju i reprezentuje małe i średnie przedsiębiorstwa produkcyjne i handlowe, działające głównie w branży budowlanej i metalowej. Dagmarę poznałam podczas coachingu dla młodych przedsiębiorców.
 
Dagmara, powiedz czytelnikom, kiedy zdecydowałaś się na spotkanie z coachem?
W przełomowym momencie mojego życia zawodowego.
 

Co to znaczy?

Byłam wtedy na etapie poszukiwania swojego sposobu na życie. Po kilkunastu latach w różnych firmach pracy na etacie, zmuszona byłam rozstać się z pracą którą kochałam. Wiedziałam, że mam predyspozycje i wiedzę do logistycznego zarządzania przedsiębiorstwem i szukałam sposobu, by dalej tym się zajmować. Ale nie było to łatwe.

To był taki czas kiedy mogłam wreszcie zrobić coś dla siebie, miałam czas na kontakty z ludźmi, na szkolenia. Po jednym szkoleniu, ktoś mi powiedział, że powinnam otworzyć własną działalność.
Pomysł wydawał mi się z początku irracjonalny, ale dojrzałam do niego bardzo szybko. I wtedy właśnie skorzystałam z coachingu.
 
Czego spodziewałaś się po takim spotkaniu z coachem?
Wtedy wszystko działo się tak szybko, że chciałam sprawdzić wszystkie dostępne, w danej chwili środki, by bardziej poznać siebie. Towarzyszyła mi ciekawość, a to że jestem otwarta osobą, pozwoliło mi umówić się na spotkanie z Tobą. Po prostu chciałam przyglądnąć się swoim możliwościom sprawnie i rzetelnie.
 
Co dały Ci spotkania z coachem?
Coaching pomógł mi poukładać sobie to co wiem i potrafię z tym co mogę. Nabrałam większej pewności siebie i wiary w to, że mój pomysł na biznes jest sensowny i możliwy do realizacji. Zobaczyłam, że mam wystarczające kompetencje i doświadczenie, aby realizować swoje pomysły. Dzięki spotkaniom z Tobą usystematyzowałam sobie rzeczy, które już mam i wyznaczyłam kolejne, nad którymi musze popracować.
 
Wchodząc z głową pełną chaosu, wychodziłam z gotowymi planami i zadaniami.
 
Mój pomysł na biznes był nowatorski, niestandardowy. Nie miałam na kim się wzorować, więc przepracowanie tego modelu z coachem dało mi odwagę i motywację do działania.
Uświadomiłam sobie nie tylko to co mam, ale również to co mi przeszkadzało w prowadzeniu własnego biznesu.
Często słyszałam, że nie nadaję się do biznesu, bo nie potrafię wycenić swoich usług, że jestem do tego „za miękka”. W trakcie studiów nie potrafiłam wycenić usług fotograficznych i robiłam sesje za darmo, tłumacząc sobie, że to w ramach ćwiczeń.
Świadomość tego problemu tkwiła we mnie latami, dlatego sama też nie uważałam się za „rekina biznesu”. Na szczęście, dziś coraz częściej, biznes oparty na relacjach pozwala mi prowadzić własną działalność zgodnie z własnymi przekonaniami, w oparciu o zaufanie, że powierzone zadania zostaną dobrze i terminowo wykonane, ale i wycenione.
 
Komu poleciłabyś coaching?
Z własnej perspektywy widzę, że coaching proponuje zatrzymać się na chwilę i przyglądnąć się sobie. A wiem, że żyjemy w czasach „zaganianej rzeczywistości” i braku czasu. Przez 6 lat poświęcałam się pracy, którą kochałam, ale zapominając całkiem o sobie. Nie mając czasu na zastanowienie się jaka jestem, zatraciłam siebie.
 
Coaching poleciłabym osobom, które czują potrzebę aby się na chwilę zatrzymać i sprawdzić czy są na właściwym miejscu , osobom które szukają inspiracji. Spotkania z coachem są konstruktywne i dają przestrzeń na przyglądnięcie się sobie. Poprzez pracę z coachem każdy może znaleźć sposób na siebie. W moim przypadku potwierdziłam trafność decyzji przejścia na własną działalność.
 
Dagmara gdybyś miała podsumować, gdzie byłaś 2 lata temu, gdzie jesteś teraz i gdzie widzisz się za 2 lata?
2 lata temu kończyło się moje życie na etacie. Przekazywałam dział, który budowałam przez 6 lat i ciężko było mi się z tym rozstać. Zaczynały się problemy zdrowotne i uświadomiłam sobie, że od dawna się nie uśmiechałam.
 

Dzisiaj prowadzę własną firmę i całkowicie zmieniłam swój styl życia. Teraz znowu zarażam uśmiechem. Problemy zdrowotne pokonałam. Żyję w zgodzie ze sobą. Nadal bardzo dużo pracuję, ale robię to co lubię i znowu jestem wśród ludzi. To wspaniale, że mogę się rozwijać, zdobywać kontakty i co dzień mogę mierzyć się z nowymi sytuacjami. Czuję się w swoim żywiole.

Bazuję na wartościach przekazanych mi przez moich rodziców, którzy nauczyli mnie pracy i odpowiedzialności, dając mi jednocześnie swobodę i darząc zaufaniem już w wieku 15 lat. Dzięki temu nabyłam pewności siebie, zdobyłam doświadczenie i teraz nie boję się świata.
 
Dziś moja rodzina i najbliżsi znajomi mi kibicują, a największym wsparciem jest dla mnie mój mąż, który początkowo przeciwny, niespodziewanie szybko uwierzył i zaakceptował mój pomysł na siebie i docenia moją pracę, bo widzi mnie szczęśliwą. Dzisiaj nikt nie pyta mnie o CV. Doszłam do etapu, gdy po krótkiej rozmowie potrafię sprzedać siebie i dzięki temu pracuję z ludźmi, z którymi jest mi po drodze.
 

Za 2 lata chciałabym być coraz bardziej uśmiechniętą i spełniona kobietą. Biznesowo zależy mi na stabilnym rozwoju w oparciu o trwałe relacje z kontrahentami.

Jestem realistką i na plany typu: „…lampka wina na tarasie większego mieszkania” mogę potrzebować 4 lata, choć jeśli uda się za 2…
 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Wywiad prowadziła: Dorota Trzmielewska, Coach AIP w Opolu, Coach Akredytowany przez ICF[1], Certyfikowany Trener FRIS[2], Turysta.
 
 
Wspieram młodych przedsiębiorców. Efektywnie podnoszę skuteczność działań. Z klientami pracuję nad: pewnością siebie, kompetencjami zawodowymi, przygotowaniem do roli zawodowej, rozwojem własnej działalności, rozwojem ścieżki kariery.
 
Posiadam doświadczenie w pracy w takimi klientami jak: AUXILIA S.A., SULDUS Sp. z o.o., Intersilesia MC Bride Polska Sp. z o.o., Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, TANGENT Joanna Gurazdowska, Core Trening , BiG Biuro Rachunkowe, EFEKT Kataryna Bieńkowska, FITKEY Klucz do Zdrowia, G-AMBI Dagmara Gałecka, SCHWA – inteligentne nauczanie języków, IT-AGENT, Bądź Zdrów Weronika Szymlak.
 

Informacje o mnie:

 
[1] ICF – International Coach Federation, ogólnoświatowa organizacja coachingowa reprezentująca środowisko profesjonalnych coachów. ICF zostało założone w 1995 roku, obecnie liczy ponad 25 000 członków zrzeszonych w ponad 100 krajach. Na świecie funkcjonuje już 20 lat. W Polsce - 10 lat, a w Opolu - 3 lata.
[2] FRIS – FAKTY-RELACJE-IDEE-STRUKTURY - nowe, proste, praktyczne, polskie narzędzie rozwojowe, które trafnie określa i opisuje Twój naturalny sposób myślenia oraz działania. Pokazuje, jak najlepiej wykorzystać naturalne predyspozycje – w pracy, w relacjach, w rozwoju osobistym.