Katalizator rozwoju firmy, czyli coaching biznesowy dla młodych przedsiębiorców

Katalizator rozwoju firmy, czyli coaching biznesowy dla młodych przedsiębiorców

 

Ogromną rolę w budowaniu konkurencyjnej gospodarki państwa odgrywają Instytucje Otoczenia Biznesu (IOB). Niezależnie od charakteru, wielkości i specyfiki, każda firma funkcjonuje w otoczeniu rynkowym i wcześniej czy później, żeby się rozwijać, potrzebuje profesjonalnego wsparcia. Właśnie taką specjalistyczną usługą jest coaching, coraz częściej doceniany nie tylko przez managerów w dużych przedsiębiorstwach i korporacjach, ale również przez młodych biznesmenów. Rozmowę z Adamem Mielczarkiem, przedsiębiorcą i trenerem przygotowania motorycznego w Core Traning Opole przeprowadziła Dorota Trzmielewska, Coach ACC ICF.

 

Adamie, dziękuję, że zgodziłeś się podzielić z nami swoją historią. Opowiedz, proszę, jak wyglądała Twoja droga od pracownika do przedsiębiorcy.

 

Moja pierwsza poważna praca zaczęła się w jednym z największych call center w Polsce. Jak każdy w tej branży zacząłem od stanowiska konsultanta. Dzięki dobrym wynikom po około roku awansowałem na stanowisko kierownika zespołu sprzedażowego, gdzie przez blisko pięć lat zarządzałem grupą fantastycznych ludzi. Bardzo dużo nauczyłem się dzięki pracy w tym miejscu. Zarobki też były jak na mój wiek bardzo dobre, ale... Pewnego dnia zdałem sobie sprawę, że nie jest to do końca to, co chcę w życiu robić, ponieważ zawsze chciałem być trenerem. Pierwszym krokiem było zapisanie się na szkolenie, dzięki któremu nabyłem odpowiednią wiedzę, niezbędną do prowadzenia zajęć.

Kiedy jeszcze pracowałem w call center, otworzyłem mini klub sportowy. Na początku ćwiczyliśmy na sali gimnastycznej praktycznie bez jakiegokolwiek sprzętu. W tzw. międzyczasie cały czas się szkoliłem oraz inwestowałem w nowe przyrządy do ćwiczeń. Po pewnym czasie pracowania na dwa etaty zrezygnowałem z call center i poświęciłem się w 100% mojej pasji. W ten sposób powstało Centrum Przygotowania Motorycznego Core Training.

 

Wiem, że dużą rolę w Twojej drodze do bycia biznesmenem odegrał Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, gdzie skorzystałeś ze wsparcia nie tylko prawnego, księgowego i marketingowego, ale również z coachingu biznesowego. Co dał Ci coaching?

 

Największym krokiem milowym, było zrezygnowanie z pracy. Nie ukrywam, że bałem się tej decyzji, jednak z perspektywy czasu wiem, że to był dobry wybór, ponieważ mogłem całą swoją uwagę oraz koncentrację skupić na tym, co chciałem w życiu robić. Coaching pomógł mi dostrzec więcej możliwości oraz poszerzyć horyzonty. Wcześniej spoglądałem na swój biznes jak przez lunetę. Oglądałem tylko wybrane punkty. Dzięki spotkaniom z coachem zauważałem ciekawe i nowe rozwiązania, aby po pewnym czasie ujrzeć widok pełnej panoramy.

 

Odwaga, nowe rozwiązania, poszerzenie horyzontów…

 

Oprócz poszerzania horyzontów bardzo ważne było zaplanowanie działań. Na początku, gdy ma się wiele pomysłów, człowiek nie wie za co się zabrać od razu, a co odłożyć na później. Spotkania z coachem zdecydowanie pomogły mi ustalić priorytety w tym trudnym okresie "startowym". To zdecydowanie przyczyniło się do szybkiego i efektywnego rozwoju mojej działalności. 

 

Mówisz o trudnym okresie w biznesie, a czy były trudne momenty podczas pracy coachingowej? Jak sobie z nimi radziłeś?

 

 Chyba tym, co mogę uznać za najważniejszy rezultat procesu coachingowego, jest to, że dzięki nim nie ma dla mnie trudnych sytuacji czy problemów. Są po prostu nowe wyzwania. Szkoda czasu na stres i nerwy. Lepiej wykorzystać swoją energię na znalezienie rozwiązania, ponieważ takie podejście gwarantuje rozwój.

 

Na zakończenie chciałabym Cię zapytać o Twoją definicję coachingu. Czym właściwie jest dla Ciebie coaching?

 

Coaching jest procesem doskonalenia nie tylko biznesu, ale również siebie. Dzięki spotkaniom możesz dostrzec rozwiązania, wpaść na nowe pomysły, o których wcześniej nawet nie brałeś pod uwagę. Myślę, że śmiało można powiedzieć, że coaching to wydobywanie pełnego potencjału człowieka.

Wywiad prowadziła: Dorota Trzmielewska, Mentor AIP w Opolu, Coach Akredytowany przez ICF1, Certyfikowany Trener FRIS2, Turysta.

Wspieram młodych przedsiębiorców. Efektywnie podnoszę skuteczność działań. Z klientami pracuję nad: pewnością siebie, kompetencjami zawodowymi, przygotowaniem do roli zawodowej, rozwojem własnej działalności, rozwojem ścieżki kariery.

Posiadam doświadczenie w pracy w takimi klientami jak: AUXILIA S.A., SULDUS Sp. z o.o., Intersilesia MC Bride Polska Sp. z o.o., Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, TANGENT Joanna Gurazdowska, Core Trening , BiG Biuro Rachunkowe, EFEKT Kataryna Bieńkowska, FITKEY Klucz do Zdrowia, GAMBI Dagmara Gałecka, SCHWA – inteligentne nauczanie języków, IT-AGENT, Bądź Zdrów Weronika Szymlak,

 


1 ICF International Coach Federation, ogólnoświatowa organizacja coachingowa reprezentująca środowisko profesjonalnych coachów. ICF zostało założone w 1995 roku, obecnie liczy ponad 25 000 członków zrzeszonych w ponad 100 krajach. Na świecie funkcjonuje już 20 lat. W Polsce - 10 lat, a w Opolu - 5 lata.

2 FRIS FAKTY-RELACJE-IDEE-STRUKTURY - nowe, proste, praktyczne, polskie narzędzie rozwojowe, które trafnie określa i opisuje Twój naturalny sposób myślenia oraz działania. Pokazuje, jak najlepiej wykorzystać naturalne predyspozycje – w pracy, w relacjach, w rozwoju osobistym.